ابزار های کنترلی و ترموستات

ترموول چیست

ترموول چیست

 

ترموول چیست؟ 

ترموول یا غلاف های محافظ  یک محافظ برای سنسورها و یا گیجهای حرارتی می باشند. در کلیه صنایعی که نیاز به سنسورهای حرارتی مانند ترموکوپل ها و RTD  سنسورها یا سنسورهای مقاومتی میباشند، استفاده میشود.معمولا برای جلوگیری از آسیب های فیزیکی سنسور و یا مناطقی که فشار پروسه ای بالایی دارند و امکان آسیب سنسورها وجود دارد استفاده می شود.

ترموول چیست

ترموول چیست

 

در ادامه سعی می کنیم توضیحات دقیق تر شما را بهتر راهنمایی کنیم

ترموول (Thermowell) : برای محافظت کردن از سنسور های دما در مقابل شرایط کاری سخت طراحی و ساخته شده است. شکل این سنسور به صورت لوله ای تو خالی است که یک سر آن بسته و سر دیگر آن باز است. برای حفاظت کامل در زمان اندازه گیری دما توسظ ترموکوپل، دماسنج یا هر وسیله ی اندازه گیری دیگری آن را از طرف باز درون ترموول می گذارند. اما آیا غیر از وظیفه ی محافظت، ترموول چه کاربرد های دیگری نیز دارد؟ سنسوری که در ترموول  وجود دارد به راحتی قابل عوض شدن است؛ بنابراین با وجود ترموول انتقال آلودگی به خط تولید در زمان عوض شدن سنسور به کم ترین میزان ممکن می رسد.

ترموول یک نوع مادهی عایق حرارتی سخت و سیلیکاتی است. این ماده برای مقابله با دماهای بالا و کاربردهایی که نیاز به عایق حرارتی قوی دارند، طراحی شده است. ترموول از مواد معدنی مانند سیلیکات دی‌اکسید و آلومینا تشکیل شده است. این ماده دارای خواص عایق حرارتی بسیار بالا، مقاومت برابر حرارت، عایق الکتریکی، مقاومت مکانیکی و مقاومت شیمیایی است.ترموول به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای ترموول عبارتند از:

۱. صنعت فولاد: ترموول به عنوان لایهٔ عایق حرارتی در کوره‌های فولادسازی استفاده می‌شود تا از انتقال حرارت به محیط خارجی جلوگیری کند.

۲. پتروشیمی: در صنایع پتروشیمی، ترموول برای عایق‌بندی لوله‌ها، مخازن و تجهیزات دیگر در فرآیندهای حرارتی استفاده می‌شود.

۳. صنعت سرامیک: در تولید محصولات سرامیکی با دماهای بالا، ترموول به عنوان عایق حرارتی استفاده می‌شود.

۴. انرژی: ترموول در نیروگاه‌ها، توربین‌های بخار و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی به عنوان عایق حرارتی استفاده می‌شود.

۵. صنعت آلومینیوم: در فرآیندهای تولید آلومینیوم، ترموول به عنوان عایق حرارتی برای کاهش انتقال حرارت به محیط خارجی استفاده می‌شود.

مزیت ترموول چیست؟ 

تعویض سنسورها زمانی که ما در پروسه ترموول استفاده میکنیم راحت تر میباشد، دیگر نیازی به خاموش کردن STOP   سیستم نمیباشد، به همین دلیل مصرف گسترده ای در صنایع مختلف به خصوص صنایع نفت و گاز و پتروشیمی دارد.

ترموول چیست

ترموول چیست

بررسی دقیق تر مزایا و معایب ترموول:

مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و آتش، مقاومت شیمیایی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی،عایق الکتریکی بودن، مقاومت مکانیکی بالا. با این حال، ترموول همچنین دارای برخی معایب است، از جمله: محدودیت‌هایی در مقاومت در برابر شوک حرارتی و تغییرات حرارتی سریع، قابلیت شکستن در صورت تعرض به ضربه یا تنش مکانیکی شدید، هزینه ی بالا در مقایسه با برخی مواد عایق حرارتی دیگر.در نتیجه، استفاده از ترموول باید با توجه به نیازها و شرایط خاص هر برنامه و صنعتی مورد بررسی قرار گیرد. عواملی مانند دما، تنش‌ها، خواص عایق حرارتی مورد نیاز و محیط استفاده باید در انتخاب ترموول در نظر گرفته شوند.در نهایت، ترموول به عنوان یک ماده ی عایق حرارتی قدرتمند و مقاوم در برابر دماهای بالا، در صنایع مختلف به کار می‌رود و از آنجا که دارای خواص منحصر به فردی است، توجه بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را جلب کرده استآیا دلایل استفاده از Thermowell را می دانید؟ به دلیل کاربرد های زیادی که دارد.ترموول ها در مدل ها و ویژگی های متفاوتی تولید می شوند.

ساختار اصلی ترموول چیست؟ 

ترموول ها به دوصورت کلی ساخته میشوند:

     1. ترموول لوله ای

این نوع  ترموول از لوله  ساخته میشود که ته لوله از جنس خود آن توسط کپ و یا پولک  مخصوص به ته آن جوشکاری و بعد ماشین کاری می شود. این نوع غلافهای سنسور بیشتر برای محیطهای با فشار پایین معمولا  تا  20  بار مورد استفاده قرار می گیرند و یا برای مواقعی که نیار به طول بالا ( طول های بالای 2 متر  )   داریم که در این صورت معمولا از لوله های با ضخامت گوشت زیاد استفاده می شود.​

    2. ترموول میل گرد (BAR STOCK )

این نوع  از میلگرد ساخته میشود  که از میلگرد به اندازه مورد نظر بریده شده و با دستگاههای سوراخکاری عمیق ( گان دریل ) سوراخکاری و ماشین کاری  شده و معمولا انتهای آن به اندازه 6  میلیمتر از انتها به عنوان گوشت انتها  ( tip thicknes ) خواهد ماند.  این نوع ترموول معمولا در کلیه پروسه های با فشار بالا و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. البته امکان تغییر کلیه اندازه ها آن مطابق با درخواست مشتری و متناسب با محیط مورد استفاده وجود دارد. ترموول ها لوله های تو خالی  می باشند که از یک طرف بسته واز طرف دیگر رزوه شده اند.

چه عواملی  در انتخاب مواد سازنده  ترموول نقش دارد؟ بسته به شرایط و فرآیند اندازه گیری انتخاب متفاوت می شود. مثلا می توان از تفلون برای ساخت ترموول استفاده کرد.در یک فرایند صنعتی ترموول یکی از اجزای ضرروی و مهم می باشد که به دو صورت تولید می شود.

  1. بزرگ: برای انداره گیری دمای مایعات در مخازن مناسب است
  2. کوچک: برای اندازه گیری دمای مایعات در مخارن می تواند خوب باشد.

هدف استفاده از ترموول چیست؟

نقش محافظتی : هدف اصلی و مهم ترموول این است که به عنوان یک مانع از دماسنج و دیگر ابزارهای مشابه محافظت کند. به این دلیل که در بعضی مواقع مایعاتی که قرار است تحت اندازه گیری قرار بگیرند ماهیت خوردگی دارند.کاهش هزینه: می توانیم هزینه ها را کاهش دهیم به این صورت که می توان از ترموول ها مدت طولانی تری در خطوط صنعتی استفاده کرد چون ابزار های اندازه گیری دما از طریق ترموول تحت حفاظت کامل هستند.قابلیت بالابردن سرویس دهی: برای تعویض ما نیازی به متوقف کردن کل خط تولید نداریم . ابزار های انداره گیری که  با استفاده از ترموول در خط تولید نصب  می شوند به راحتی می توانند قابلیت جدا کردن و تعویض داشته باشند.

اطلاعات مورد نیاز برای ترموول:

  • جنس ترموول که متناسب با محیط و دمای پروسه انتخاب میگردد
  • طول و قطر غلاف و ترموول که متناسب با محیط انتخاب می گردد
  • کانکشنی که به پروسه متصل می گردد که پروسس کانکشن نام دارد
  • کانکشنی که بهسنسور دما متصل می گردد که الکتریکال کانکشن نام دارد.

ترموول ها و یا غلاف های محافظ
(protection tubes or thermo welss)

ترموول ها و یا غلاف های محافظ که در صنعت برای حفاظت از سنسور ها و گیج های دما مورد استفاده قزاز می گیرند.ترموول ها مدل های مختلفی دارند که در قسمت مربوطه می توانید مشاهده فرمایید.

ترانسمیتر ها و یا مبدل های الکتریکی
( temperature transmitters )

ترانسمیتر ها یا مبدل های دما به صورت های مختلفی در صنعت بکار می روند. برای جلوگیری از افت دیتا ولتاژ و یا خطی کردن اطلاعات بکار می روند .به سه صورت کلی توسط سازنده ها ساخته می شوند :

  1. ریلی                          RAIL MOUNTED
  2. داخل هد سنسور        HEAD MOUNTED
  3. فیلد مانت                 FIELD MOUNTED

 

ترموول در چه صنایعی استفاده میشود؟

معمولا درهر صنعتی که نیاز به سنسور دما داشته باشیم از این غلافها به اشکال گوناگون استفاده می شود  , اما بیشتر مصرف  آنها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی , صنایع نیروگاهی , صنایع فولاد , سیمان و حتی در صنایع غذایی موارد بسیاری از این غلاف ها  مورد استفاده قرار میگیرند  

 

انواع ترموول ها:

ترموول رزوه ای صاف

مدل رزوه ای صاف

ترمول های فلنج دار مستقیم

مدل فلنجی صاف

جوش مستقیم در ترمول

مدل جوشی صاف

مدل رزوه ای کونیکمدل زوه ای کونیک مدل فلنجی کونیک مدل فلنجی کونیک مدل جوشی کونیک
مدل رزوه ای پله ای مدل رزوه ای پله ای مدل فلنجی پله ای مدل فلنجی پله ای مدل ون استن مدل ون استنRate this post