کابل های حرارتی

کابل توان ثابت

کابل توان ثابت

بررسی کابل توان ثابت

کابل توان ثابت (یا کابل حرارتی خروجی ثابت) یک نوع کابل حرارتی است که قادر است توان خروجی یکسانی را تولید کند، بدون توجه به دمای لوله یا محیط اطراف. این کابل‌ها اغلب به همراه یک ترموستات یا کنترل کننده استفاده می‌شوند تا بتوانند خروجی گرمایش را تنظیم کنند، زیرا توان تولیدی آن‌ها قابل تغییر نیست.

کابل‌های حرارتی با توان ثابت از سیم‌های موازی و پیچش داده شده تشکیل شده‌اند که به صورت دور به هم متصل شده‌اند. این طراحی امکان فراهم می‌کند تا در طول کابل، توان الکتریکی ثابتی حفظ شود. وقتی ولتاژ به این کابل اعمال می‌شود، توان خروجی آن به صورت ثابت تحویل داده می‌شود.

این نوع طراحی  کابل توان ثابت به گونه‌ای است که در صورت خرابی یک بخش از کابل، گرمایش بدون تغییر ادامه خواهد داشت. به همین دلیل، صاحبان ملک‌ها اغلب به استفاده از این نوع کابل علاقه دارند، زیرا شرایط محیطی بر خروجی گرمایش آن‌ها تأثیری نخواهد داشت. همچنین، برای سیستم‌های گرمایش زیر کف نیز از این نوع کابل استفاده می‌شود زیرا قادر است دما را به صورت متناسب با نیاز کنترل کند. در پروژه‌های بزرگ یا تجاری نیز، کابل‌های حرارتی با توان ثابت به دلیل قابلیت جریان سریع مواد سنگین، برای حفاظت در برابر یخ زدگی استفاده می‌شوند.

.این نوع کابل توان ثابت برای نگهداری دما مناسب نیستند و برای تضمین عمر طولانی آنها، توصیه می‌شود از ترموستات استفاده شود.

این نوع کابل گرمایشی، که از عنصر گرمایشی سیم کرم نیکل با استفاده از عایق‌های الکتریکی مختلف تشکیل شده است، وجود دارد. این نوع کابل قابلیت اتصال به یک ولتاژ خاص را دارد و همچنین هزینه قابل قبولی دارد، زیرا قیمت نسبتاً پایین‌تری نسبت به مدل‌های دیگر دارد. کابل‌های حرارتی با مقاومت ثابت برای حفظ درجه حرارت بالا در خطوط فرآیند یا حفظ درجه حرارت پایین در خطوط فرآیند استفاده می‌شوند.

کابل حرارتی توان ثابت

کابل حرارتی توان ثابت

 

این نوع کابل‌های حرارتی کابل توان ثابت دارای مقاومتی خطی هستند و در طول کل خود، توان خروجی و گرمایی ثابت و پیوسته دارند. به عبارت ساده، توان خروجی در این کابل‌های حرارتی به دمای محیط و طول کابل وابسته نخواهد بود. ساختار مقاومتی در داخل کابل به گونه‌ای است که کل طول آن توان ثابتی را به بیرون منتقل می‌کند. این کابل‌ها قابل قطع نیستند و در طولهای مشخص برای توان‌های حرارتی مشخص طبق استاندارد کارخانه به فروش می‌رسند.

کابل‌های حرارتی با توان ثابت معمولاً در محیط‌های مسکونی یا تجاری اداری برای گرمایش از کف استفاده می‌شوند. برخی از کاربردهای اصلی این نوع کابل‌های گرمایشی عبارتند از:

 • گرمایش کف در خانه‌های مسکونی.
 • گرمایش کف در حمام و دستشویی‌های مسکونی.
 • یخ‌زدایی از برف در رمپ‌های پارکینگ.
 • گرمایش یا یخ‌زدایی از کف در پشت بام‌های اداری تجاری.
 • یخ‌زدایی از برف و جلوگیری از ریزش قندیل در دور گاترهای پشت بام.

یخ‌زدایی و گرمایش دور مخازن مکعبی صنعتی و موارد مشابه که استفاده از کابل حرارتی با توان متغیر ممکن نباشد.

همانطور که اشاره شد، استفاده از این نوع کابل‌ها عمدتاً در محیط‌های غیرصنعتی است و به جز برخی موارد خاص، در محیط‌های صنعتی استفاده نمی‌شوند.

معرفی و بررسی انواع کابل توان ثابت Constant Watt :

این نوع از کابل همواره با داشتن مقاومتی ثابت در سراسر طول کابل توان ثابتی را ارائه میدهد و به دو دسته زیر تقسیم میشوند:

 1. 1. قابل برش در هر نقطه مورد نظر (Cut to Length)
 2. از پیش آماده و غیر قابل برش به انگلیسی Pre-Terminated

و نیز در دسته بندی دیگر کابل توان ثابت میتوان آنها را بگونه ذیل دسته بندی نمود

 1. کابل تک هسته ای یا با سطح مقطع سری (Single-Core or Series Heating Cable)
 2. دو هسته ای یا با سطح مقطع موازی (Double-Core or Prallel Heating Cable)
 3. .3 کابلهای سه فاز حرارتی

چگونه کابل هیت تریس تولید گرما می کند ؟

ساختار کابلهای قدرت به نحوی طراحی شده است که به وسیله هادیهای مس آلومینیوم خود با حداقل اتلاف حرارتی و توان برق را از مبدا تولید به مقصد یا مصرف کننده نهایی انتقال دهند اما در کابلهای هیت تریس با ایجاد مقاومتهای الکتریکی مناسب حد جربان در یک مقدار خاص کنترل و جریان عبوری در طول کابل به علت مقاومتهای بالا طول مسیر به گرما تبدیل می

گردد.

انواع کابلهای هیت تریس (heat tracing) : کابلهای حرارتی به سه دسته عمده تقسیم بندی می شوند :

 • کابل حرارتی توان ثابت Constant wattage heating cable
 • کابل هیت تریس توان متغیر Self regulate heat tracer cablet
 • کابل های MI یا معدنی Mineral heat tracing cable

 

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید