ابزار های کنترلی و ترموستات

7 نکته که در خرید ترموول باید بدانید

7 نکته که در خرید ترموول

ترموول به عنوان مانعی بین محیط فرآیند و سنسور حسگر دستگاه اندازه گیری دما عمل میکند.این مانع سنسور را در برابر محیط فرآیند مراقبت وهمچنین محیط تحت فشار یا جریان با سرعت زیاد را تحت محافظت قرار می دهد. ترموول اجازه می دهد تا حسگر دما از سیستم به منظور تعمیرات به راحتی جدا شود.

کاربرد ترموول در محصولات

ترموول در محصولاتی مثل : ابزار هایی که دقت بالایی دارند، ابزارهای کنترل دما، دما  سنج ها، ترموکوپل ها، ضبط کننده های دما استفاده می شود و کاربرد دارند.

اتصالات:ترموول ها در انواع مدل های اتصال کاربرد دارند، بیشترین کاربرد ترموول در اتصلات دنده ای است و بیشترین کاربرد را دارد. انواع اتصال فلنجی سوکت ولد، جوشی، فلنجی اف ار نیز موجود است. ترموولهای بیمتال با اتصال سایز2/1 ارائه می شوند تا بتواند فشار را در داخل ترموولها کاهش دهند.

انواع اتصالات ترموول

U-LENGTH:

(طول نفوذ) یک ترموول نشانگر عمق قرارگیری آن در انجام یک فرآیند یا سیستم لوله کشی است و از نوک ترموول تا سمت زیر دنده ها اندازه گیری می شود. طول نفوذ باید مساوی یا بیشتر از طول قسمت حساس استم یا بالب ابزار دما باشد.

SHANK:

ترموول در پیکر بندی های پلکانی، مخروطی و مستقیم وجود دارد.ترموول های پله ای به طور معمول درکاربردهای استاندارد استفاده می شوند. ترموول های مخروطی برای استفاده در کاربردهای سنگین طراحی شده اند. ترموول های ساقه مستقیم برای استفاده با ابزاری طراحی شده اند که قطر ساقه وسیع و طول ساقه کوتاه دارند.

LAGGING EXTENSION:

ترموولهایی با دنباله لگینگ در مواردی که عایق بندی، مخزن یا سیستم لوله کشی را پوشش می‌دهند، کاربرد دارد. اندازه گیری دقیق و اتصالات سریع و بدون نقص بخشی از وظایت ترموولهای این بخش هستند.

از چه نوع متریالی برای ساخت ترموول استفاده کنیم؟

ترموول دربرابردستگاه ها درهنگام فشار، نیروهای ناشی از جریان و اثرات شیمیایی محافظت میکند. به طور معمول یک ترموول از میله فلزی ساخته می شود که برای قرار گرفتن سنسور دما تهیه شده و برای نصب ان از پیچ یا فلنج استفاده می شود. انتهای داخلی ترموول ممکن است دارای قطر کاهش یافته باشد تا سرعت پاسخ را بهبود ببخشد.

انتخاب مواد ترموول به شرایط فرآیندی مانند:مایعات خورنده اندازه گیری بستگی دارد؛ برای فشارها و درجه حرارت های پایین، ممکن است از تفلون برای ساخت یک ترموول استفاده شود.

در مواردی که دما زیاد و اختلاف فشار کم است، ممکن است از یک لوله محافظ با ذیک سنسورترموکوپل لخت استفاده شود. این مواد برای جلوگیری از حمله شیمیایی پلاتین یا سایر عناصر ترموکوپل از آلومین ساخته شده اند و در صورت نیاز به حفاظت بیشتر؛ممکن است به نوبه خوددر یک لوله محافظ خارجی کاربید سیلیکون قرار بگیرند.

از آنجا که جرم ترموول باید تا دمای فرآیند گرم شود و از آنجا که دیواره های ترموول گرما را از فرآیند خارج میکنند، دقت و سرعت پاسخ سنسور تحت تاثیر قرار میگیرد.

ترموول ها به طور معمول در سیستم های لوله کشی نصب می شوند و تحت هر دو نیروی هیدرواستاتیک و آیرودینامیکی قرار دارند. ریزش گرداب مهمترین نگرانی برای ترموولها در کاربردهای جریان متقابل است و قادر است ترموول را به رزونانس مجبور کند و احتمال خرابی نه  تنها ترموول بلکه حسگر دما را نیز دارد.شرایط برای رزونانس ناشی از جریان، معمولا بر طراحی ترموول جدا از درجه دفشار و مواد ساختاری ان، حاکم است.

خرید ترموول در ادیب تجهیز

نکاتی در خرید ترموول مناسب

ترموول یک محفظه ی مقاوم در برابر فشار می باشد که برای محافظت از حسگر دما در برابر شرایط سخت به کار گرفته می شود.هرگونه خرابی یا آسیب به ترموول پتانسیل ایجاد مخاطرات انسانی،زیست محیطی و وارد کردن خسارت مالی به واحد صنعتی به دلیل نشست سیال فرآیند، لزوم توقف فرآیند یا آسیب به تجهیزات دیگر را دارد.تعیین پارامترهای آن یکی از وظایف مهم مهندس ابزار دقیق محسوب می شود.

گزینه های مهم در خرید ترموول

گزینه های مهم و تعیین کننده در انتخاب ترموول عبارتند از:

1.تعیین جنس:

 جنس ترموول با توجه به ویژگی های سیال فرآیند تعیین می شوند؛ این ویژگی ها شامل دمای سیال، سولفورداربودن سیال، قابلیت اکسید کنندگی سیال، مقاومت ماده مورد نظر در مقابل فشار وارده از سمت سیال  و مقاومت در برابرسایش می باشد که اینها دلایل مهم و اولیه برای انتخاب ترموول هستند.

2.تعیین نوع بدنه:

ترموول در 3 نوع مستقیم ، پله ای و مخروطی ساخته می شوند.با توجه به اینکه ترموول پله ای دارای ثابت زمانی کمتری نسبت به دو نوع دیگر است، در مواقعی که نیاز به پاسخدهی سریع داشته باشیم مورد استفاده قرار میگیرد.

ترموول مخروطی با توجه به ساختار خود دارای فرکانس تشدید بالاتری نسبت ترموول مستقیم با ابعاد مشابه است.  بنابراین در مواقعی  که سرعت سیال عبوری از لوله زیاد باشد، انتخاب مناسبی است.

3.تعیین طول مناسب:

برای انتخاب طول مناسب، در ابتدا حداقل طول مورد نیاز برای ترموول را تعیین کنید. این معمولا  این طول توسط سازنده ی حسگر دما پیشنهاد می شود.

4.تعیین نوع اتصال ترموول به خط :

برای اتصال ترموول به لوله می توان از یکی از 3 روش معمول فلنجی، پیچی و جوشی استفاده کرد.

تعیین رنوع اتصال ترموول به خط لوله با توجه الزامات پایپینگ انجام می شود. ویژگی های اتصال نظیر اندازه ونوع رزوه در ترموول پیچی، اندازه و نوع فلنج در ترموول فلنجی با توجه به نیازمندی های پروژه ومشخصات حسگر دما تعیین می‌‎شود.

البته انواع دیگری از اتصال هم وجود دارند که در صنایع بزرگ و اصلی ایران نظیرنفت و گاز، صنایع معدنی کاربردری ندارند.

4.تعیین قطر مجرای داخلی:

ترموول جایی است که ساقه ی حسگر دما در درون آن قرار می گیرد. اگرچه برخی از سازندگان اندازه های متفاوتی برای قطر سوراخ ارائه می‌دهند؛ اما مقادیر استاندارد برای قطر سوراخ 0.260 اینچ و 0.385 اینچ می باشند.

ترموول های با قطر سوراخ 0.260 اینچ برای حسگرهای دمای با قطر ساقه حداکثر0.252

اینچ و ترموول های با قطر سوراخ 0.385 اینچ برای حسگر های دمایی با قطر ساقه حداکثر 0.377 اینچ کاربرد دارند.بنابراین برای تعیین قطر سوراخ ترموول باید قطر ساقه حسگر دما مشخص شود.

انواع ترموول از لحاظ روش نصب:

1.ترموول اتصال رزوه ای یا دنده ای

2.ترموول اتصال جوشی

3.ترموول اتصال فلنجی

ترموول یک اتصال استوانه ای می باشد که برای محافظت از سنسور دما نصب می شود که یک انتها بسته و انتهای دیگر آن باز می باشد.

ترموول

انتهای بسته در جریان فرآیند قرار می گیرد و حسگر دما که یک ترموکوپل یا سنسور مقاومتی یا دماسنج می‌باشد، درون انتهای باز می باشد. سنسورهای دما معمولا توسط فنر به ترموول نصب می شوند؛ تا از اتصال سنسور با ترموول اطمینان حاصل گردد. انتهای باز ترموول معمولا در هوای آزد خارج از لوله کشی فرایند قرار میگیرد و درصورت خرابی سنسور، میتوانیم آن را به راحتی و بدون تخلیه مخزن یا لوله ، تعویض کرد.

 

مزایای ترموول:

1.حفاظت از سنسور در برابر فرسایش، خوردگی، لرزش و فشار

2.جدا کردن آسان سنسور اندازه گیری بدون نیاز به جریان سیال

اجزای تشکیل دهنده ترموول:

1.قطر داخلی ترموول

2.ضخامت نوک ترموول

3.قطر پایه

4.عمق داخلی ترموول (طول ترموول)

5.طول الحاقی

6.طول فرورفتگی

7.قطر نوک ترموول

در نتیجه تقریبا تمام اندازه گیری های دقیق دما زمانی صورت می پذیرد که سنسور دما در ارتباط مستقیم با جریان فرآیند باشداین جریان فرآیندی میتواند خورنده یا فرسایشی بوده و باعث تخریب سریع سنسور بدون پوشش گردد، یک راه معمول برای جلوگیری از این مساله استقاده از ترموول می باشد. ترموول در ابزارهایی که نیاز به دقت و زمان بندی بالا دارند کاربرد های مهم و تاثیر گذار دارد، مثل دما سنج.برای خرید ترموول و تجهیزات حرارتی بهتر است از مشاوری و متخصصان این حوزه کمک بگیرید. ما در ادیب تجهیز مفتخریم با جمعی از بهترین کارشناسان این حوزه در کنار شما هستیم تا بتوایند مناسب با پروژه بهترین قطعات را انتخاب دکنید و خرید ترموول را در کمترین زمان انجام بدهید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید